Naděžda Udalcová - Kuchyně

Naděžda Udalcová - Kuchyně (1915). Udalcová je ruská - a především sovětská - zástupkyně kubismu a kubo-futurismu. Narodila se v carském rusku, umřela v roce 1961 v Sovětském svazu, takže její kubismus je pošmourný, nevyjásaný.

Její obraz Kuchyně z klasického kubistického období se u nás jako jeden z mála se u nás vystavoval - tohle je myslím fotka z výstavy ruské avantgardy na Hluboké.

Naděžda Udalcová - Kuchyně (1915)

Udalcovová byla jednou z mála významných ženských kubistických umělkyň a tento obraz ukazuje, jak mistrně dokázala tento styl používat, což bylo velmi progresivní na dobu, kdy byla většina avantgardního umění tvořena muži. Kuchyně představuje každodenní předměty transformované do abstraktní formy - tak typické pro kubismus.

Udalcovová se narodila do rodiny vojenského důstojníka (popravili ho bolševici 1918). Rozhodujícím momentem jejího příklonu k novému umění bylo seznámení se současným francouzským malířstvím v roce 1908 v domě známého sběratele umění Sergeje Ščukina. Četla dopisy Vincenta van Gogha a studovala životopis Paula Cézanna a o něco později umění Henriho Matisse. V tomto období se Udalcovová začala pohybovat v moskevských avantgardních kruzích a v roce 1912 odcestovala do Paříže se svou přítelkyní malířkou Ljubov Popovou. Studovala dva roky v Pařízi na Académie de La Palette, ale většinu svého tvůrčího období strávila v éře Sovětského svazu. Manžela jí popravili 1938, což se dozvěděla za osmnáct let, jak to v Rusku chodilo. Za druhé světové války portrétovala stíhací piloty, ale pak ji obvinili z formalismu (whatever it is) a od roku 1945 nesměla vyučovat ani veřejně působit, takže už malovala jen do šuplíku (ve stylu realismu, nepovažováno za zdařilé).

Portrét vojenského pilota. 1942. Dřevínské muzeum)

Osobně mám rád právě především její obrazy do poloviny dvacátých let, do první ruské umělecké výstavy v Berlíně 1922, pak už je ten sovětský duch příliš těžký. Však se podívejte na portrét pilota z roku 1941…

Dnes je považována za jednu z nejvýznamnějších umělkyň ruské avangardy, ale její obrazy jsou hlavně v ruských sbírkách. Většinu jejích obrazů má Treťjakovská galerie či Ruské muzeum v Michailovském paláci. Tam se teď nedostanete, ale pokud bude zase výstava v Česku, nenechte si to ujít.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook, Opravit 📃